Spausdinti

JURBARKO RAJONO SAVIVALDYBĖ
 Posėdžių archyvas
 ► SAVIVALDYBĖS TARYBA ◄
 ► RENGINIAI ◄
 ► COVID-19 INFORMACIJA ◄
KURIS KRAILSHEIMO HORAFAS GRAŽIAUSIAS IR SKANIAUSIAS?
2020-09-08  
  Visada įdomu pavartyti Jurbarko bičiulių interneto svetaines, paskaityti jų naujienas. Šį kartą dėmesį patraukė Krailsheimo savivaldybės svetainėje  https://www.crailsheim.de/ paskelbta informacija „Wer ist der schönste Horaff in Crailsheim?“ (liet. – „Kuris Krailsheimo horafas gražiausias“) ir kvietimas dalyvauti rinkimuose.


Skirta Jurbarko ir Krailsheimo draugystės sukakčiai paminėti


Apie rinkimus šiek tiek vėliau, o visų pirma apie pačius horafus.

Kai kas tikrai gali paklausti, o kas tie horafai. Nemažai jurbarkiškių žino šių kepinių skonį (yra ragavę svečiuodamiesi Krailsheime, net patys savarankiškai kepa). Visi tie, kurie šiemet dalyvavo Jurbarko krašto šventės renginyje, skirtame bendrystei tarp Jurbarko ir Krailsheimo paminėti, taip pat buvo pavaišinti labai skaniais Jurbarko bibliotekininkių iškeptais horafais –

 

Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų iškepti horafai.
Jurbarko krašto šventės 2020 akimirka.


Horafas – nuo seniausių laikų iš miltų ir mielių keptas įvairią formą turėjęs kepinys, kuris švenčių proga buvo dalintas vargšams, senoliams ir vaikams keliose Badeno-Viurtembergo žemės vietovėse. Manoma, kad dabartinę formą horafas gavo apie 1380 metus, kai Krailsheimą panoro užgrobti kaimyniniai miestai Švabijos Halis, Rotenburgas ir Dinkelsbiulis. Tais metais, trečiadienį prieš Gavėnios naktį, keturis mėnesius užsitęsusi Krailsheimo miesto apgultis baigėsi labai netikėtai. Kelių šimtų metų senumo istorija krailsheimiečių buvo pasakojama iš lūpų į lūpas, o oficialiai paskelbta 1880 metais, kai miestas šventė išsigelbėjimo nuo priešų 500 metų jubiliejų. Teigiama, kad užpuolikai buvo atkaklūs ir apsupę miestą kelis mėnesius laukė, kol Krailsheimas pasiduos. Mieste pradėjo trūkti maisto ir žmonės nežinojo, kaip išsigelbėti. Išmintinga miesto burmistro žmona pasiūlė iš paskutiniųjų likusių miltų iškepti horafus ir juos mesti per miesto sieną užpuolikams. Ji pati atsistojo ant miesto sienos ir priešams parodė savo pliką užpakalį. Alkani priešai buvo nustebinti Krailsheimo gyventojų maisto atsargų gausa, neteko vilties užimti miestą ir pasitraukė.

 

Prasidėjus draugystei tarp Jurbarko ir Krailsheimo,  mūsų bičiuliai lietuvių kalba išleido apie horafus gražų lankstinuką. Jį galima peržiūrėti paspaudus šią nuorodą –    https://www.crailsheim.de/fileadmin/images/web/kultur_bildung_freizeit/freizeit/Prospekte_Broschueren/CR_RZ_Horaff_LT_k.pdf.

 

Krailsheimiečiai labai mėgsta horafus. Pagal Krailsheimo kepėjų užsakymą dabartinės formos kepinys oficialiai buvo užregistruotas kaip „Hornaff“ 1530 m., o vėliau pervardintas į „Horaff“ ar „Haaraffe“.

 

Gali kilti klausimas, o kodėl toks pavadinimas. Paaiškinimų yra nemažai. Vieni pavadinimą sieja su istorine legenda ir burmistro žmona. Kiti pagal išvaizdą mano, kad kepinys turi ragus (vok. k. „Horn“ yra ragas). Galbūt lietuviškai horafus galėtume vadinti rageliais, o pagal realų dydį – net ir ragais. Vokiečių kalbininkai kepinio pavadinimą kildina iš mėnesio pavadinimo.  Horafai tradiciškai buvo kepami tik labai konkrečiu metu – prieš Gavėnią, t .y. dažniausiai vasario mėn., kuris senaisiais laikais buvo vadinamas „Hornung“ (dabar – Februar). Vieni Vokietijos etimologijos (žodžių kilmės) specialistai šį vasario mėnesio pavadinimą sieja su tuo, kad tai mėnuo, kai elniai meta ragus, kiti sako, kad šis terminas kilęs iš senosios aukštosios vokiečių kalbos žodžio „Hornunc“, kuris gali reikšti patalpos kampą arba niekšą, pasirodžiusį žiemą, dar kiti – trumpą laiką, po kurio ateis pavasaris...

 

XIX amžiuje itin išpopuliarėję horafai šiandien yra tikras miesto simbolis. Menininkai labai mėgsta švenčių ar sukakčių metu sukurti proginius darbus, kuriuose pavaizduotas horafas. Vienas iš tokių darbų  – 2015 m. švenčiant Jurbarko ir Krailsheimo bendradarbiavimo sutarties 15 metų proga menininko Gerhardo Franko nutapytas paveikslas, kurio kopija šiuo metu eksponuojama Jurbarko bibliotekos parodoje „Krailsheimas. Istorija ir šiandiena“.


Paroda „Krailsheimas. Istorija ir šiandiena“


Krailsheimo vyriausiojo mero Dr. Kristupo Grimerio iniciatyva sukurtas naujas krašto logotipas – virš herbo,  vaizduojančio įrankius „kraile“ (jais viduramžiais iš katilų buvo traukiama mėsa) pridėtas horafas.

 

 


Atvirukų rinkiniai, logotipo smeigtukai, modernios kuprinės su naujuoju logotipu buvo pirmieji ženklai, įrodantys Krailsheimo tapatumą ir norą sujungti jiems brangią istoriją su šiandiena. Idėja išsaugoti atmintį apie horafą buvo labai palankiai priimta visų krašto gyventojų, todėl dabar, pavarčius Krailsheimo mokyklų, įstaigų ir organizacijų interneto svetaines, jų spaudą, beveik visur galima pamatyti miesto herbą, papuoštą horafu. Kelios miesto kepyklos jau visus metus kepa horafus, labai mėgstamus ne tik krailsheimiečių, bet ir miesto svečių.
 

 

Šią vasarą ir rudenį naujas Krailsheimo įvaizdis kuriamas labai gražia akcija – konkursu „Wer ist der schönste Horaff in Crailsheim?“.  Padedamos rėmėjų mokyklos ir jaunimo organizacijos kūrė savo „horafus“ iš įvairių medžiagų ir gėlių. Konkurso rezultatas – miestas papuoštas labai gražiais „horafais“. Miesto valdžia pasiūlė išrinkti gražiausias ir įdomiausias horafo interpretacijas.   Trys geriausi laimėtojai gaus 300 eurų piniginius prizus, o kiti dalyviai gali tikėtis po 100 eurų.

 

Atsiverskite Krailsheimo savivaldybės interneto puslapį ir pasigražėkite „horafais“ – https://www.crailsheim.de/specials/wer-ist-der-schoenste-horaff-in-crailsheim/.

 

Ne tik pasigrožėkite, bet ir balsuokite – iki rugsėjo 30 d. galite išsirinkti tris labiausiai Jums patikusius vaikų ir jaunimo darbus bei už juos atiduoti savo balsą. Krailsheimas jau žino, kad jurbarkiškiai taip pat dalyvauja rinkimuose!..

 

 

 

               Informaciją parengė Dokumentų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistas Antanas Gvildys 
  Atgal

Gyventojus priima:
 
Jurbarko rajono savivaldybės meras
Skirmantas Mockevičius
ketvirtadieniais 10-12 val.
 
  
Administracijos direktorius
Raimundas Bastys
antradieniais 10-12 val.
 
 
 
Jurbarko rajono savivaldybės
žemėlapiai
 

 

 

 

Jurbarko krašto turistiniai maršrutai

 


JURBARKO RAJONO
SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

Savivaldybės biudžetinė įstaiga,
Dariaus ir Girėno g. 96, 74187 Jurbarkas,
tel. (8 447) 70 153, faks. (8 447) 70 166, el.p. info@jurbarkas.lt
 
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre,
kodas 188713933

© Jurbarko rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos

Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.